Dlaczego OwnCloud to świetne rozwiązanie

Podoba mi się, co tzw. technologia chmur robi z rynkiem usług konsumenckich, nawet jeśli owe usługi nie są rewolucyjne. Nie podoba mi się za to, że połowa chmur leży w rękach wielkich usługodawców, którzy nie mają problemów z odcięciem dostępu do danych użytkownika z dnia na dzień.

Dlatego też sam, po paru próbach, m.in. z Dropboksem, który zdecydowanie mnie nie urzekł i SugarSync’iem, który z kolei jest bardzo dobrą usługą, postanowiłem przejść na swoje. Umożliwił mi to open-source’owy projekt OwnCloud, notabene rozwijany przez grupę KDE. OwnClouda wystarczy zainstalować na obsługującym go serwerze , a że wymagania nie są duże (można go zanstalować nawet na IIS pod Windows 7!), to najprościej jest go odpalić chociażby na hostingu www (tu z kolei polecam Dreamhosta, zero problemów z wdrażaniem OC).

Co daje własna chmura na OwnCloud?

1) Świetną synchronizację dowolnych folderów – podstawowe chyba wykorzystanie dowolnej chmury konsumenckiej, ograniczone jedynie własnym miejscem/hostingiem ;-) OC ma rozwijane na bieżąco klienty (oczywiście również open-source’owe, każdy paranoik może sprawdzić kod) dla Windowsa, sporej ilości dystrybucji Linuksa, OSX-a.

2) Zarządzanie kalendarzami, kontaktami, z WebDAV-em i innymi zabawkami;

3) Prywatność i poczucie bezpieczeństwa.

A także wiele więcej – mamy tutaj i wersjonowanie plików, jak i możliwość zakładania kont dla użytkowników, zarządzanie uprawnieniami, streaming video&audio dla dowolnych urządzeń, klienty mobilne…

Update:

Niestety, jak to czasem bywa z projektami open source, trzeba uważać na aktualizacje. Warto się orientować, którą wersję polecają użytkownicy, bo nowe potrafią wprowadzać nowe błędy. Osobiście polecam wersję 4.5.0 serwera i 1.1.1 klienta.

Linki do pobrania:

Aktualna – serwer Aktualna – klient

4.5.0 – serwer 1.1.1 – klient

One thought on “Dlaczego OwnCloud to świetne rozwiązanie

  1. Pingback: Instalacja OwnCloud z użyciem lighttpd i sqlite | dRaiser's techblog

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *