Kontrola obrotów wentylatora na płytach Asus

Parę dni po przeniesieniu głównego środowiska na Linuksa zorientowałem się, że wentylator zamontowany na procesorze działa zdecydowanie aktywniej niż na Windowsie. O ile tam poradził sobie z kontrolą niezawodny SpeedFan (albo, o zgrozo, ASUS AI Suite), to na Linuksie uważaną za skuteczną metodą jest wykorzystanie dwóch małych aplikacji – fancontrol i konfiguratora doń, tj pwmconfig (a także sensors dla sprawdzenia aktualnych temperatur).

Niestety, już polecenie sudo pwmconfig zwracało błąd polegający na nieznalezieniu kompatybilnych modułów. Jako że moja płyta nie jest zbyt popularna (Asus P5K SE/EPU), trochę się naszukałem rozwiązań – wreszcie zaryzykowałem z dodaniem informacji do bootloadera (GRUB), które teoretycznie miała pomóc w przypadku innej, starszej płycie Asusa. Szczęśliwie zadziałało, obroty i temperatury są w normie, więc mogę je z czystym sumieniem polecić. Jakkolwiek uwaga – Wiki Arch Linuksa podaje, że owo rozwiązanie może być niebezpieczne (sekcja “Sensors not working since Linux 2.6.31”).

Edytujemy plik /etc/default/grub

sudo nano /etc/default/grub

Zmieniamy (albo dodajemy, jeśli jest nieobecna/zakomentowana) linijkę o następującej treści:

GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Na docelową:

GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_enforce_resources=lax"

Rekonfigurujemy GRUBa poleceniem:

sudo update-grub

I wreszcie uruchamiamy ponownie system.

sudo reboot

Wreszcie wywołujemy z powodzeniem konfigurację pwmconfig, która pozwali nam kolejno ustalić dopuszczalne wartości minimalne i maksymalne temperatur i prędkości wentylatorów.

sudo pwmconfig

Testujemy konfigurację poleceniem:

sudo fancontrol

Jeśli zadziała, dodajemy komendę “fancontrol” do poleceń uruchamianych wraz z systemem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *